Fotogalerie oboru Vlásenkář a maskér

Zubní náhrady

Zubní protetika pro film a divadlo jsou nedílnou součástí znalostí každého maskéra. Díky novým materiálům, si studenti mohli vytvořit vlastní zubní náhradu, která je plně funkční. 
Díky tomuto novému materiálu lze zubní protetikum vytvořit rychleji, než tomu bylo v letech dřívějších. Priznávám, že i když jsme neměli otiskovací lžíce, vytvořil jsem experimentem postup nový, který není sice tak sofistikovaný, jako postup pomocí alginátu a otiskovací lžíce, ale pro tento účel plně posloužil. Termo-plast, ze kterého jsou protézy vytvořeny je recyklovatelný, a proto lze negativní odlitek použít i pro tvorbu samotného protetika.
Studenti se v krátkém čase naučili využít nativní otisk, vyrobit odlitek reálného chrupu modelu, tvorbu zubního protetika a jeho barvení, ekonomickou stránku výroby.


2017-18 ODV-VM protetika
   

Modelování

Masky

podzim 2017
2017-10 masky-benatsky-karneval Benátský karneval


Masky

Masky zobrazené níže, vytvořili žáci školy na jaře 2017.
2016-17 maskySveta Projekt MKC - Masky světa,
třída I.VM
2016-17 MOD-hlavy Barokní účesy
ufo


Rybí muž Sapien z Hellboy,

maturitní práce

lebka Lebka, maturitní práce
masky Masky


Reliéf

Práce žákyně 1. ročníku, Elišky Šulcové.

vm-mod relief-sova


Africká maska

Žákyně nástavbového vzdělávání v oboru Umělecké řemeslné práce, Barbora Hostová, vytvořila v rámci výuky Modelování africkou masku. Postup i výsledné dílo můžete obdivovat v dokumentu a galerii níže.

Rozbor masky

Ženská maska kmene Bepandů. Je to malované dřevo o výšce 32 centimetrů. Masky nosili tanečníci při zasvěcovacích obřadech, aby odehnali zlé duchy. Jsou vytvořeny s téměř kubistickým smyslem a citem pro hmotu. Na exempláři vidíme jak je povrch tváře dokonale propracován, aby vyjádřil co nejlépe ženskou něžnost. Styl z Bepande je jedním z mnoha charakteristických místních nebo kmenových stylů v celém říčním systému Konga a Nigeru. V mnoha černošských oblastech, kde byla dříve důležitá kulturní centra, jako například v Nigérii nebo na dolním toku Konga, zůstaly na živu různé tvůrčí tradice. U kořenů afrického černošského umění nalézáme silné podměty přicházející po moři přes Madagaskar a východní Afriku z neolitické jihovýchodní Asie. Jejich nejsilnějším výrazem je postava s pokrčenými koleny.

Postup tvorby masky

Nejdříve jsem si udělala nákres masky. Dále jsem si vzala umělou hlavu na které jsem začala modelovat masku.

Když jsem modelaci dokončila tak jsem celou masku poctivě potřela mýdlem s vodou, aby se kašírka lépe odlepila od hmoty. Déle přišlo na řadu kašírování, které jsem prováděla disperzním lepidlem a jemným papírem. Na modelovací hmotu jsem nakašírovala cca 7 vrstev. Po té co kašírka zcela zaschla, jsem ji odlepila od modelovací hmoty. Dále jsem zarovnala okraje masky a celou jsem ji potřela bílým tmelem, abych zarovnala povrch a schovala nedostatky. Když tmel uschnul, vzala jsem si tempery a hledala jsem různé kombinace barev, aby odpovídaly odstínem původní masce, nakonec jsem masku potřela hnědou tuší.

To ale není konec maska měla ještě klobouček s čelenkou a vlasy. Klobouček jsem udělala z misky, kterou jsem potřela mýdlem a vodou a udělala stejnou kašírku jako u masky, když jsem ho odloupla tak jsem ho potřela Herkulesem a namotala na něj kolem dokola provázek, který jsem následně natřela různou kombinací barev. Čelenku jsem udělala stejným způsobem jako klobouček, jen jako podklad jsem měla proužek tvrdého papíru. Jako vlasy jsem použila krepatý syntetický příčes, který jsem promíchala s konopnými klasy.africka-maka.jpg
Africká maska

Maska Boha Thora

Masku boha Thora vytvořila žákyně nástavbového vzdělávání, Dorota Tůmová.

Maska boha Thora


Odlévání obličejové masky

Tvorba obličejové masky

Galerie modelů a odlitků ucha a nosu

Odlitky nosu a ucha
autor:Barbora Hostová

Masky

secese
modelování - maska
Lidové masopustní masky
maska
výtvarka - maska
masky Vlásenkářů a maskérů
   

Odborný výcvik

2018-06 ZZprakt-3VM Praktická část ZZ,
červen 2018

2017-10_1VM-Halloween.jpg Halloween,
1. ročník,
říjen 2017

 2017-10_1VMpoutkovani-cesani.jpg Poutkování a česání,
1. ročník,
říjen 2017

 2017-10_2VM-potkovani-cesani.jpg Vlásenkářská a účesová tvorba,
2. a 3 ročníky,
říjen 2017

 2017-10_2VM-Halloween.jpg
Halloween,
2. ročník,
říjen 2017
 2017-10_2VMextremMakeup.jpg
Extrem make-up,
2. a 3. ročníky,
září-říjen 2017
2016-17 ZZ-VM
Závěrečné zkoušky Vlásenkářů a maskérů 2016 Praktická ZZ oboru VM, červen 2017
Líčení čertovské chásky, Mikuláš 2016
Líčení, česání
Maskéři - kočička, líčení
"Obludky - líčení masek se silikonovými částmi."

Závěreční zkoušky žáků oboru Vlásenkář a maskér Líčení - II. VM
Proměny
prosinec 2013 Závěrečné zkoušky Vlásenkářů a maskérů
Paruky a líčení Tvorba Vlásenkářů a maskérů
Tvorba V-M